Nejnovější příspěvky
Úvodník: Příběh Křesťanské revue
Milí čtenáři, při psaní úvodníku do Křesťanské revue si vždy vzpomenu na jejího dlouholetého šéfredaktora Ladislava Pokorného. Úvodníky psal…
Sdílet
Rozhovor: Ymkaři dokázali do světa vyzářit naději
Katolická církev pořád řeší, jestli se snažit dál zaujímat společensky autoritativní pozici a mluvit lidem do života, nebo spíš hledat příležitosti, jak moci být užitečná. Těm, kdo hledají…
Sdílet
Milan Balabán byl básníkem hebrejského myšlení
Evangelický teolog, religionista, básník a spisovatel Milan Balabán se jakožto originální myslitel intenzivně věnoval problematice židovsko-křesťanského dialogu. Nebál se provokativních…
Sdílet
Úvodník: Prezidenti v našich dějinách
Milí čitatelia, číslo KR, ktoré máte pred sebou, sa venuje fenoménu prezidentstva. Že ide skutočne o tému budiacu záujem, svedčí i fakt, že sa…
Sdílet
Rozhovor: Neočekávám, že prezident bude mluvit ke všemu
Popis práce vymezuje ústava prezidentovi zcela přesně. Proto jsem trpěl pokaždé, když se některá hlava státu vydala mimo své kompetence. Měl jsem pocit, jako by na zámeckou štěrkovou cestu…
Sdílet
Ludvík Svoboda působí jako prezident zklamaných iluzí
Ludvík Svoboda je částí společnosti dnes vnímán kriticky, jako státník, který zklamal. Asi početnější část veřejnosti ho ale považuje za významnou a pozitivní postavu našich dějin. Přesto již…
Sdílet
Prezident Masaryk byl demokratem, ale také reformátorem a buřičem
T. G. Masaryk byl filosof sókratického typu. Kladl otázky, ale ne ledajaké. Jeho otázky šly k jádru věci, a proto převracely, reformovaly, pobuřovaly okolí, protože se stavěly proti navyklému…
Sdílet
Komentář: Izrael je vnitřně rozdělen
Izrael zažil v posledních letech unavující sérii pěti voleb, na jejichž základě se opakovaně nedařilo sestavit stabilní většinu v parlamentu. Premiér Netanjahu, jehož trestní stíhání bylo…
Sdílet
Hácha byl křesťanským prezidentem v kruté době
I když liberální katolík, který o své víře málokdy mluvil veřejně, o Vánocích 1939 pronesl Emil Hácha (1872-1945) příznačné vyznání víry v Krista. Ve středu Háchovy spirituality stálo…
Sdílet
Recenze: Dennodenně si čtěte v biblických knihách
Dennodenně si čtěte v biblických knihách. Povzbuzuje nás k tomu edice nakladatelství BIBLION: „Pradávné příběhy brýlemi současných inspirativních osobností. Text biblických knih ve…
Sdílet
Úvodník: Evropanství
Milí čtenáři, právě otvíráte první letošní číslo Křesťanské revue, jehož tematické články se věnují otázce, jaký je vztah obyvatel České…
Sdílet
Komentár: Migrácia ako výzva pre kresťanstvo
Kresťanstvo v súčasnej dobe čelí mnohým spoločenským výzvam. Jednou z výziev je aj migrácia. Migranti k nám prichádzajú za lepším životom z rôznych častí sveta. Biblia prikazuje spravodlivý…
Sdílet
Vždycky jsme byli součástí Evropy
Čeští a moravští křesťané byli, jsou a budou samozřejmou součástí Evropy. Ne vždy to však znamenalo totéž, co dnes. Jednotlivé proměny evropanství proto stojí za pozornost.
Sdílet
Perspektiva vzkříšení v pojetí teologie příběhu
Americký teolog James Wm. McClendon prezentuje v ústřední části své Dogmatiky, tvořící druhou část jeho Systematické teologie (SystematicTheology: Doctrine, Nashville 1997), christologii v…
Sdílet
Rozhovor: Evropanství vnímám jako starost i výzvu k ostražitosti
„Evropa by nebyla Evropou bez pokory, skromnosti či odříkání a dobrého vkusu našich předků, stejně jako by jí nebyla i bez jejich odvahy, podnikavosti a pracovitosti,“ říká v rozhovoru Josef Kreuter.
Sdílet
Proč Evropa nedůvěřuje sama sobě?
Je to Evropa, která poskytuje prostor svobody, jenž je upírán přistěhovalcům z mnoha jiných zemí. Současně je to také Evropa, která trpí silným pocitem viny vedoucím k sebemrskačství. Problém…
Sdílet
Úvodník: Česko-slovenská vzájemnost
Milé čtenářky, milí čtenáři, k tématu tohoto čísla „Česko-slovenská vzájemnost?“ nás přivedlo 30. výročí rozdělení Československa, přesněji…
Sdílet
Labudovi Slováci šli vždycky tak trochu vlastní cestou
Slovensko je krásná země. Má nádherná pohoří, nejznámější jsou pochopitelně Vysoké Tatry, ale existuje tam plno méně známých koutů, jež se velehorám vyrovnají, nebo je dokonce předčí. Na jihu…
Sdílet
Křesťan a proměny světa. Jak se našich životů dotýká rozvoj technologií?
Lidstvo mylně podléhá dojmu, že si Zemi podmanilo, že náprava světa je v jeho silách. Jak se tento technologický pohled dotýká naší víry? Předně i ve světě techniky a virtuálních propojení je…
Sdílet
Recenze: Česká a slovenská religiozita se v mnohém liší
Útlá knížka profesora Zdeňka R. Nešpora Náboženství Dioskúrů. Česká a slovenská religiozita po rozpadu společného státu (Karolinum, 2020) představuje první ucelené odborné pojednání o shodách…
Sdílet
Československo patrí Slovákom tak isto ako Čechom
Slováci zažili v priebehu svojej existencie demokratické politické a spoločenské zriadenie len v spolužití s Čechmi. Slovensko v roku 1993 nemalo pozitívnu samostatnú skúsenosť a tradíciu, na…
Sdílet
Spolupráca pražskej a bratislavskej evanjelickej teologickej fakulty po sto rokoch ich existence
Tesne pred vypuknutím koronavírusovej pandémie, v októbri a novembri 2019 si dve „československé“ teologické fakulty – Evanjelická bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave a…
Sdílet
Recenze: Ty chasidský příběhy, to vám je něco!
Psal se leden 2008, byl jsem první rok na teologické fakultě, semestr právě končil… A tehdy jsem zažil jeden z nejsilnějších momentů svého studia vůbec. Ten den bylo na fakultě oznámeno úmrtí…
Sdílet
Rozhovor: Dějiny v případě rozpadu Československa vyústily dobrým směrem
Duchovní i kulturní československá jednota existovala ještě před vznikem samotného Československa a také ho přežila,“ myslí si profesor Martin C. Putna. Můžeme o československé vzájemnosti…
Sdílet
Úvodník: Válka a mír
Milí čtenáři,
na stránkách tohoto časopisu se téma války a míru v posledních desetiletích objevovalo jen zřídka. Na rozdíl od doby…
Sdílet
Havel se ocitl v paradoxní dvojroli filozofa na trůně
Role prezidenta republiky má v současné české společnosti a ve veřejné debatě své jedinečné místo. Poslední prezidentské volby (podobně jako ty předchozí) zřetelně ukázaly, že Čechům a…
Sdílet
Kázání: V láske sa druhý človek pre mňa stáva darom a ja smiem veriť, že ja som darom pre neho
Milí priatelia v Kristovi, zrejme nie je potrebné príliš namáhavé cvičenie v dedukcii, aby človek prišiel na to, že obe zvolené biblické pasáže – z 1. listu Korintským i z knihy Deuteronomium…
Sdílet
Může křesťanství ospravedlnit spravedlivou válku?
Křesťanství, zvláště pak jeho nejvlastnější jádro, učení Ježíše Krista, přináší zcela nové a vlastně převratné pojetí spravedlnosti. Už nemá platit dávná reciprocita židovského zákona („oko za…
Sdílet
Lid bez meče a válka – Cesta Českých bratří od pacifismu k přijetí spravedlivé války
Jednotě bratrské se dlouho udržoval mýtus, který ji označoval jako „lid bez meče“. Bratří použili tento známý obraz (údajné proroctví z předhusitských časů – povstane dvojí lid, první s…
Sdílet
Rozhovor: Spíše přátelská spolupráce
V úterý 22. února 2022 zvolil Akademický senát ETF UK za svého kandidáta na děkana Jana Roskovce Ph.D. V úterý 31. května 2022 jej do čela fakulty jmenovala rektorka Univerzity Karlovy prof.…
Sdílet
Dopis Karla Bartha J. L. Hromádkovi
Milý pane kolego, děkuji Vám srdečně za řádky, které jste mi napsal ke smrti mé matky. Užívám této příležitosti, abych Vám řekl, s jak upřímnou účastí jsme po všechny tyto týdny mysleli a jak…
Sdílet
Předválečná Křesťanská revue a otázka míru a války v období do nástupu nacismu
Když Emanuel Rádl aj. J. L. Hromádka zakládali v roce 1927 Křesťanskou revue‚ bylo téměř osm let po Velké válce. Její výsledky byly shrnuty v mírových smlouvách. V lednu 1920 nabyl působnosti…
Sdílet
Předválečná Křesťanská revue a otázka míru a války v období do nástupu nacismu
Když Emanuel Rádl aj. J. L. Hromádka zakládali v roce 1927 Křesťanskou revue‚ bylo téměř osm let po Velké válce. Její výsledky byly shrnuty v mírových smlouvách. V lednu 1920 nabyl působnosti…
Sdílet
Komentář: Ruská válka proti Ukrajině je výzva pro Německo
Časy se mění. Někdy přicházejí zlomové okamžiky. Němci mají pro takovou změnu termín Zeitenwende. Donedávna jím zhusta označovali pád Berlínské zdi a sjednocení Německa. A v reakci na ruskou…
Sdílet
Ježíš chtěl získat spravedlnost i pro ty, které dnes vykořisťujeme
Ježíš vedl své učedníky ke svobodě nikoli skrze vítěznou válku, která porazí imperiální vojska, ale skrze multikulturní společenství, které se postaví imperiálním způsobům myšlení svou…
Sdílet
Úvodník: Lidská práva, uměřenost a kult násilí
Milí čtenáři, naším tématem jsou tentokrát lidská práva. Tato tematika zaměstnává euroamerickou civilizaci zvýšenou měrou zejména od druhé…
Sdílet
Je étos potřebný?
Úsilí lidstva zahrnuje také a dokonce primární ty elementární etické normy, které sahají daleko před řecké myslitele a souvisejí už s tím, jak se člověk stával člověkem, což nepatří jen šeru…
Sdílet
Lidská práva se uskutečňují každodenním uznáváním důstojnosti druhého
Kdyby se v uplynulých třech měsících v Česku nestal společenský zázrak a nedošlo k vydávání dočasných víz (s platností do 31. 3. 2023) a přiznávání základních lidských práv ukrajinským…
Sdílet
Nová orientace a lidská práva
U Nové orientace se zdůrazňuje, že její hlavní učitel byl J. L. Hromádka, méně se už mluví o tom, že další učitel byl J. B. Souček. Můj otec Jan Šimsa s oblibou opakoval, že Souček Novou…
Sdílet
Jak jsem potkala lidská práva
Vloni mi bylo 70 let, život mám do velké míry za sebou. Dělala jsem během něj mnoho věcí. Bývám ale trochu nervózní, pokud mi jiní lidé píšou do medailonků nebo mě někde uvádějí slovy, že se…
Sdílet
Lidská práva náleží všem bez rozdílu
Pokud někdo někomu upírá jeho lidská práva, pak porušuje stvořitelský řád a pošlapává Boží obraz. Ani král, politik nebo náboženský představitel totiž nestojí nad těmito právy a svobodami,…
Sdílet
Jan Milíč Lochman a svědectví o teologii české reformace
Významný český evangelický teolog Jan Milíč Lochman (1922–2004), od jehož narození uplynulo letos v dubnu 100 let, působil od roku 1968 převážně v zahraničí. Ve svých veřejných přednáškách či…
Sdílet
Jsou lidská práva základním programem křesťanství?
Vážení přátelé, dámy a pánové, jedním z důležitých úkolů teologie dnes je zasazovat věci do širších kontextů. Pokusím se o to a opřu se přitom o tři otázky – historickou, právní a teologickou.…
Sdílet
Jak vnímá pravoslaví lidská práva?
Dvojice „pravoslaví“ a „lidská práva“ běžně dohromady nepatří. Ptá-li se čtenář proč, má celá řada pravoslavných autorit připravenu spoustu odpovědí. Uveďme aspoň některé.
Sdílet
Rozhovor: Status uprchlíka měl původně sloužit k jeho ochraně, dnes tato nálepka člověka devalvuje
„Přístup k přicházejícím Ukrajincům vyvolává otázku, nakolik adekvátně bylo přistupováno k těm, kteří přicházeli dříve,“ shodují se právničky Ilona Machandrová a Ludmila Špoková.
Sdílet
Úvodník – O ctnostech
Milí čtenáři,
první letošní číslo Křesťanské revue se ve svém tematickém bloku věnuje ctnostem, které přibližuje v mnoha pohledech a reflexích.
Sdílet
Každá dobrá profese by měla prospívat svému okolí
Výraz ctnost, z Aristotelova arété, zpravidla označuje rysy člověka, které v očích moudrých vykazuje přijatelně jednající člověk. Kdo těmito rysy oplývá, bude považován za člověka kvalitního,…
Sdílet
Čemu věří generace Z?
U mladých lidí je přítomna větší míra otevřenosti vůči jinakosti a schopnost intenzivně vnímat globální rizika. To vede ke zvýšenému strachu z budoucnosti nebo přímo k fenoménu, kterému se…
Sdílet
Setrvání v nerozhodném postoji je také rozhodnutí
Ve studiu ctností pro magazín Křesťanská Revue pokračuje Jan Zámečník.
Sdílet
Teologie, která odmítá humanistický základ liberální etiky a filozofie, přestává být udržitelným východiskem pro hledání společenské shody
Přední slovenský progresivní teolog a kněz Ondrej Prostredník přemýšlí nad angažovaností církve v československé společnosti, konkrétně ve světle výsledků nedávného sčítání lidu.
Sdílet
Návyk nás nespoutává, naopak přináší svobodu
"Chceme-li zkoumat a správně posoudit nectnost, měli bychom nejdřív znát žádoucí stav, tedy ctnost. Ovšem antika, ze které jsme klasické pojetí ctnosti a nectnosti přejali, je nechápala jen…
Sdílet
V judaismu láska k míru znamená lásku k lidem
Izraelský rabín Daniel Mayer zpracovává z židovské perspektivy tři ze sedmi ctností.
Sdílet
Kázání: Jak poznat, kdo je viník a kdo “jen” vykonával rozkaz?
"Setnutí Jana Křtitele. Máme před sebou bezduchou poslušnost, nenávist a k tomu zbabělost. Nebezpečnou, ba smrtelnou kombinaci, jejíž hrůznost se v dějinách pořád opakuje," uvádí ve svém…
Sdílet
Potřebujeme se od Komenského naučit, jak správně vychovávat
Pandemické období přimělo pedagogický svět reflektovat otázku: Na čem ve výchově a vzdělávání skutečně záleží? Odpověď zní: charakter.
Sdílet
V kontextu globální klimatické krize by se dnešní nejvyšší ctností měla stát uměřenost
Tak schválně: Kdy jste naposledy v běžné řeči použili slovo ctnost? Skoro bych se vsadil, že to už člověk častěji použije slovo hřích."
Sdílet
Pandemie se stala hromosvodem frustrace ve společnosti
Kolik se jen na jaře 2020 vyrojilo úvah o tom, jak pandemie promění způsob života i rozličné činnosti od vzdělání, podnikání, způsobu komunikace, cestování až k postoji k prostředí a vztahu k…
Sdílet