Příspěvky podle tagů
127 příspěvků
Na světě žijí lidé bohatí a lidé chudí. Bohatství světa není rozděleno rovnoměrně. Mnohým to vadí, pokládají to za nespravedlivé. Zdá se jim, že lidé by měli mít všichni stejně, protože si jsou všichni rovni a všichni mají vlastně stejné potřeby. Na těch potřebách prý záleží nejvíc, nikdo by neměl strádat. Nejen umírat hladem, ale ani cítit se méněcenným jen proto, že si nemůže dovolit to, co někdo druhý. Až budou mít všichni stejně, nastane na zemi ráj.
Sdílet
Jste konzervativec, nebo liberál? Otázka z politického světa, která občas prosákne i do našeho běžného života a staví mezi lidmi hranice, ba hradby. Občas mne užívání tohoto pojmu překvapí, zvláště v církvi. Poměrně často vnímám, že ten, kdo ho užívá, už o jeho obsahu mnoho neví. Pojmy se dnes obecně stávají vágními a člověk se v nich ztrácí. Nebo naopak, užívá je ke svému prospěchu, aniž by se staral o pravdivost či oprávněnost svých výpovědí.
Sdílet
Dvacátého prvního prosince došlo v budově Filosofické fakulty Univerzity Karlovy k tragické události, která si vyžádala čtrnáct obětí a dvacet pět zraněných. Šlo o nejhorší masovou střelbu v moderních dějinách samostatné České republiky. Je na místě reagovat i na takové události glosou? A jestli ano, proč tu otázku kladu až teď, s takovým zpožděním?
Sdílet
Tak nám začal nový rok! Každý nový začátek je příležitostí, i když jde o začátek tak fiktivní, jako je výměna kalendáře. Nový rok neznamená v životě vesmíru vůbec nic, v tu chvíli se neodehraje nic podstatného, ba ani nepodstatného, co by bylo vázané na tento časový okamžik a nutně muselo měnit naše životy.
Sdílet
Máme sice ještě druhý svátek vánoční, člověk by asi měl mluvit o radosti, o pokoji, o záchraně a o všem, co nám Vánoce nejen připomínají, ale i přinášejí, pokud si to ovšem chceme nechat nabídnout. Tento týden je ale zároveň posledním týdnem letošního roku, v neděli nás čeká Silvestr. A to taky nechci jen tak pominout. Konec je téma docela důležité, protože konec může být i cíl!
Sdílet
Média pracují s emocemi, to je známá věc. Je obecnou zkušeností, že mají schopnost vytvářet silný vztah mezi publikem a mediální osobností, pocit, že se přece dobře známe, že jsme vlastně přátelé. Jde ale o iluzi, je to jen pocit, nic víc.
Sdílet
Už delší dobu můžeme v celém vzdělávacím systému pozorovat snahu zpřístupnit vzdělání co možná nejširšímu počtu lidí. Vlastně, to slovní spojení „co možná nejširšímu počtu" jsem tam asi přidal navíc. Vypadá to, že nejde ani tak o snahu lépe rozpoznat, kdo na studium opravdu má, abychom někoho schopného nepominuli, jako o tendenci dostat do škol skutečně všechny. Dobře, trochu přeháním. Tak skoro všechny. Vždyť přece na vzdělání má právo každý!
Sdílet
Na úřadech práce prý stále častěji dochází ke konfliktu s klienty, kteří si přicházejí stěžovat na nedostatečnou výši svých důchodů. Celý život pracovali a vyměřený důchod jim teď nevystačí ani na týden.
Sdílet
„Jsme ve vesmíru sami? Podle vědců úplně špatná otázka.“ Tenhle titulek na mne vyskočil, když jsem si před pár dny procházel zprávy na Seznamu. Podtitul pak nabídl i vysvětlení: „Mnoho astronomů už nepřemýšlí o tom, jestli někde ve vesmíru existuje mimozemský život. Uvažují spíše o tom, kdy ho najdeme.“
Sdílet
Celou řadou médií proběhl v uplynulých dnech případ dýňování v jihomoravské obci Kurdějov. Děti i dospělí tam v návaznosti na tehdy blížící se svátek Halloween společně vyřezávali dýně, které pak vystavili v parku ležícím uprostřed obce vedle kostela. Do rána je ale někdo rozšlapal. Lidé se ovšem rozhodli dětskou radost obnovit, jeden z občanů obce přivezl dalších dvacet dýní; ty vzaly za své následujícího dopoledne.
Sdílet








