Příspěvky podle tagů
456 příspěvků
Vybízím vás všechny, co ještě máte u štědrovečerního stolu místo, porozhlédněte se kolem, jestli čirou náhodou nemáte někde třeba na dosah ruky osamělého člověka. Mluvte s lidmi, zajímejte se o ně. Nebojte se, že budete trapní. Ono to o Vánocích totiž jde nějak lépe.
Sdílet
Někteří lidé si neradi špiní ruce – a já jsem jedním z nich. Byl jsem ten poslední, koho jste jako dítě našli stavět hrady z písku. V dospělosti klidně někomu zaplatím výměnu oleje. Na tom, že mám ruce špinavé, lepkavé, drsné, špinavé a mastné, je něco, co mě znervózňuje. Jsem rád, že Ježíš nebyl jako já – ušpinil si ruce. Co když by si církev ušpinila ruce jako Ježíš?
Sdílet
Nejspíš není roční období, kdy by se taková žádost nevyskytla. Vždycky se najde osoba, která má takové přání, ale v předvánoční době jich značně přibývá. Pokaždé mě to překvapí, i když jsem to vlastně měla čekat. Na mysli mám ženy vyššího a středního věku, které se v mém knihkupectví shánějí po přáních, pohledech či záložkách „s veršíčky“.
Sdílet
Hodně čtu o názorech různých lidí na rusko-ukrajinskou válku. Jedni tvrdí to, jiní ono. Někteří zatahují do konfliktu další světové mocnosti a ukazují na jejich vliv a vinu. Pojďme se teď od všech těch úvah oprostit. Představme si, že naše dítě se nachladilo a má horečku.
Sdílet
V letošním roce jsem získala nového koníčka. Nevím, jestli to mohu tak nazvat, jestli to není trochu neuctivé, ale nenapadá mne lepší název. Každý den od onoho únorového dne jsem očekávala, vyhlížela, zachytávala a četla zpravodajství z rusko-ukrajinské války. V průběhu dnů jsem si našla pár zpravodajců, kteří mi připadali spolehliví, protože svá zpravodajství dokládali dohledatelnými zdroji.
Sdílet
Zacheové dneška už nejsou kdesi na okraji cest; to my, nositelé křesťanské tradice, jsme na okraji a v menšině. I v dnešních církvích a mezi lidmi, sedícími v církevních lavicích, jsou mnozí, kteří se plně neztotožňují s tradičním učením a praxí církví.
Sdílet
Neslyšel jsem ale žádné pokání. Nikdo se nechytil za nos, že šel s tou vlajkou před třiceti lety v průvodu pod nápisy, že jsme hráz socialismu. Byli jsme spíše hráz nepořádku. Proletáři všech zemí se měli spojit a se sovětským svazem být na věčné časy a nikdy jinak.
Sdílet
Když člověk promrzne a zase se ohřeje, nic světoborného se nestalo. Když si při tom ale uvědomí, co jeho pocity znamenají, může dospět k existenciálnímu zjištění. Totiž, že žije.
Sdílet
Já se ráda hádám. Nemyslím tím zlou palbu do protivníka s cílem zranit. Hádkou rozumím vášnivou výměnu názorů mezi přáteli s cílem dojít ke společnému dorozumění. Doma se mi to moc netrpí. Uznávám, že hádat se správně se musí umět. A taky uznávám, že to ne vždy správně dovedu.
Sdílet
Každý jsme měli ve třídě někoho, kdo na úspěšnou životní kariéru nevypadal. Takový ten třídní šašek, jehož známky nebyly nikdy nic moc, zato samé průšvihy, provokace a kázeňské potíže. Snad existovala jedna nebo dvě oblasti, v nichž vynikal – fotbal nebo holky.
Sdílet







